Aktivní občanství v globálních souvislostech

Tento projekt je zaměřený na práci s globálními tématy a na aktivizaci žáků v naší škole i mimo ni a také podporuje spolupráci mezi učiteli a učitelkami i mezipředmětové vztahy. Společně budeme do září 2022 absolvovat řadu aktivit a podporovat žáky v týmové práci. Dva pedagogové z naší školy povedou žákovský tým, který připraví během projektu dvě akce pro veřejnost.

Partnerem tohoto projektu organizace ARPOK, o.p.s je Knihovna města Olomouc.

Projekt podpořila nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem se podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Projekt je financován z Fondů EHP a Norska.

Naše škola se na začátku března 2021 zapojila do projektu Aktivní občanství v globálních souvislostech, ve kterém spolupracujeme se společností ARPOK, o.p.s.

Ve čtvrtek 17.6. proběhla na školní zahradě základní školy zahradní slavnost věnovaná problematice palmového oleje. Žáci prostřednictvím kampaně informovali veřejnost o vlivu používání palmového oleje na životní prostředí a na životy lidí v jihovýchodní Asii, ukázali možnosti snížení spotřeby palmového oleje v každodenním životě. V programu vystoupily děti z mateřské školy, scénku s tématem nakupování na oslavu zahráli žáci základní školy. Návštěvníci si ozdobili plátěnou tašku, mohli si koupit deskovou hru Palmový olej, záložku do knížky a ochutnat sušenky bez palmového tuku.

Dobrovolný příspěvek 3780 Kč byl zaslán společnosti Prales dětem k zakoupení 4,2 arů tropického deštného pralesa na Sumatře.

Žáci vyhlásili výzvu Týden bez palmového oleje. Více informací je v prezentaci na www.zsmorkov.cz

V roce 2021/22 se naše škola zaměřila na téma Klimatická změna. Formou vrstevnického učení starší žáci seznámili své mladší spolužáky s tématem klimatická změna. Nabídli dětem možnosti, jak mohou přispět ke zmírnění dopadů klimatické změny.

Velký úspěch měla Zahradní slavnost Svět ve skleníku,

která proběhla ve čtvrtek 19.5. 2022 na školní zahradě v rámci projektu Aktivní občanství v globálních souvislostech. Cílem akce bylo upozornit na problematiku klimatických změn naší planety.

Nejdříve se v programu Čtyři roční období představili žáci mateřské školy. Žáci základní školy ve svých scénkách přemýšleli a nabízeli řešení, jak může každý z nás přispět k ochraně celosvětového klimatu. Na dobrodružné stezce si děti i rodiče vyzkoušeli malování kamínků a na igelit, výrobu hračky hip-hop, skládání puzzle Evropy, vysvobození rybiček a želv. Naši hosté z Ukrajiny zazpívali národní píseň. Žáci a přátelé připravili občerstvení - boršč a pirohy, zdravé pomazánky.

Závěrečná píseň Chráním tě země má v doprovodu kontrabasu bylo krásným zakončením akce.

Součástí kampaně bylo vyhlášení výzvy Místo sáčku, vem si tašku. Plátěné sáčky slouží k nákupu pečiva, ovoce, zeleniny místo mikrotenových sáčků. Za každý nákup do plátěného pytlíku obdržíte u pokladny razítko a za vyplněnou kartičku s 10 razítky získáváte odměnu (pytlíky i odměny jsou k vyzvednutí v základní škole).

Fotografie z akce, prezentace žáků jsou připraveny ve fotogalerii základní školy https://www.zsmorkov.cz/fotogalerie.

Naší škole se podařilo získat dva granty v rámci organizace Člověk v tísni. Pořídili jsme do školy sudy na dešťovou vodu, žáci vypracovali kalendář s obrázky na téma klimatická změna, ve škole byl namontován časový spínač na toaletách. Žáci realizovali výzvu Pěšky do školy.

Globálním problémům se vyučující věnují průběžně ve svých hodinách a na třídnických akcích.